Nerikes Brandkår

Tillsammans skapar vi trygghet

Räddningspersonal i beredskap (Rib)

Vi har idag 17 stycken så kallade Rib-stationer, och en kår på heltidsstationen i Byrsta, som bemannas av deltidsanställda brandmän. De bor och arbetar oftast i närheten av sin brandstation och har i regel beredskap var tredje vecka. Vilket innebär att de ska vara beredda att rycka ut från brandstationen inom ca fem minuter från att larmet går.

Askersund

Aspgatan 2, Askersund

Styrkorna i Askersund åker på ca 75 larm per år och får sin förstärkning från stationen i Byrsta.

Kårchef Ola Magnusson

ola.magnusson@nerikesbrandkar.se

Byrsta

Byrsta 121, Kumla

RIB-styrkan i Byrsta åker på ca 15 larm per år och upp­rätthåller beredskap när heltidsstyrkan är upptagna.

Kårchef Bengt Swärd

bengt.sward@nerikesbrandkar.se

Fellingsbro

Stationsplan 1, Fellingsbro

Styrkorna i Fellingsbro åker på ca 100 larm per år, av vilka ca 60 procent är IVPA-larm (i väntan på ambulans).

Kårchef Björn Larsson

bjorn.larsson@nerikesbrandkar.se

Finnerödja

Mobäcksvägen 3, Finnerödja

Styrkorna i Finnerödja åker på ca 100 larm per år och har tvåstationslarm tillsammans med Laxå.

Kårchef Tommy Eklund

tommy.eklund@nerikesbrandkar.se

Fjugesta

Smedjegatan 11, Fjugesta

Styrkorna i Fjugesta åker på ca 50 larm per år och får sin förstärkning från stationerna i Örebro och Byrsta.

Kårchef Håkan Zetterholm

hakan.zetterholm@nerikesbrandkar.se

Frövi

Väringgatan 2, Frövi

Styrkorna i Frövi åker på 90-100 larm per år. Största risken i området är industrin BillerudKorsnäs.

Kårchef Patrik Borgström

patrik.borgstrom@nerikesbrandkar.se

Garphyttan

Bruksvägen 6, Garphyttan

Styrkorna i Garphyttan åker på ca 25 larm per år och får sin förstärkning från stationen i Örebro

Kårchef Michael Hult

michael.hult@nerikesbrandkar.se

Guldsmedshyttan

Elzwiks väg 5, Guldsmedshyttan

Styrkorna i Guldsmedshyttan åker på ca 30 larm per år. Största risken i området är den livligt trafikerade R50.

Kårchef Anders Larsson

anders.larsson2@nerikesbrandkar.se

Hjortkvarn

Stolpbacken 2, Hjortkvarn

Styrkorna i Hjortkvarn åker på ca 16 larm per år och har tvåstationslarm tillsammans med Pålsboda.

Kårchef Daniel Kullman

daniel.kullman@nerikesbrandkar.se

Kopparberg

Konstmästaregatan 13, Kopparberg

Ljusnarsberg är förbundets nyaste medlemskommun, och styrkorna i Kopparberg åker på ca 80 larm per år.

Kårchef Andreas Andersson

andreas.andersson@nerikesbrandkar.se

Laxå

Tivedsvägen 4, Laxå

Styrkorna i Laxå åker på ca 120 larm per år och får sin förstärkning från stationen i Byrsta.

Kårchef Bert-Ola Bichis

bert-ola.bichis@nerikesbrandkar.se

Lindesberg

Ishockeygatan 8, Lindesberg

Styrkorna i Lindesberg åker på ca 200 larm per år. Här jobbar även dagtidspersonal med brandskyddsfrågor.

Kårchef Mikael Juneholm

mikael.juneholm@nerikesbrandkar.se

Nora

Malmgatan 3, Nora

Styrkorna i Nora åker på ca 90 larm per år. I stationens lokaler finns även IT-avdelningen på Nora kommun.

Kårchef Tony Carlsson

tony.carlsson@nerikesbrandkar.se

Odensbacken

Örebrovägen 28, Odensbacken

Styrkorna i Odensbacken åker på ca 50 larm per år och får sin förstärkning från stationerna Örebro och Byrsta.

Kårchef Staffan Augustsson

staffan.augustsson@nerikesbrandkar.se

Pålsboda

Norra Bangatan 19, Pålsboda

Styrkorna i Pålsboda åker på drygt 40 larm per år och får sin förstärkning från stationen i Byrsta.

Kårchef Jörgen Zetterlund

jorgen.zetterlund@nerikesbrandkar.se

Vintrosa

Skolgatan 9, Vintrosa

Styrkorna i Vintrosa åker på ca 27 larm per år. De bitr­äd­er ofta Örebro, varifrån de själva får sin förstärkning.

Kårchef Tomas Udd

tomas.udd@nerikesbrandkar.se

Vretstorp

Askersundsvägen 22, Vretstorp

Styrkorna i Vretstorp åker på drygt 20 larm per år och får sin förstärkning från Byrsta.

Kårchef Anders Eriksson

anders.eriksson@nerikesbrandkar.se

Sidansvarig:

Senast uppdaterad: